8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Přimějte muže přemýšlet o prostatě

3. 11. 2013 | Nemoci
Je váš partner ochoten chodit na preventivní prohlídky a pečovat o své zdraví, včetně tak intimních míst, jako je prostata? Pokud ne, zkuste ho k tomu přimět. Téměř pět a půl tisíce českých mužů si od lékaře každý rok vyslechne diagnózu karcinomu prostaty!

Mnozí muži navíc přijdou k lékaři pozdě, již s pokročilým nádorem. Chlapi prostě k doktorovi pokud možno nechodí, dokud jim není téměř „na umření“. Problém je ale v tom, že nejsnáze se léčí prostatický nádor (což platí i pro jakýkoliv jiný zhoubný nádor) tehdy, když je ještě malý a nezpůsobuje žádné nepříjemné příznaky.

Když se objeví problémy při močení, krev v moči nebo dokonce až bolest v kostech a případně zlomenina, bývá naděje na úplné vyléčení dost malá. V té chvíli je již nádor velký, prorůstá celý orgán nebo dokonce už vyslal metastázy do kostí.

Přimějte muže přemýšlet o prostatěNádor zjistí krevní test


Ačkoliv nádory postihují prostatu nejčastěji po 65. roce věku, mohou se objevit i mnohem dříve. Proto není od věci, když si muž nechá po padesátých narozeninách pravidelně kontrolovat stav své prostaty jednoduchým krevním testem, zjišťujícím hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud se onemocnění prostaty vyskytlo v rodině, měli by muži začít chodit na tento test už po čtyřicítce. Vyšší koncentrace PSA v krvi může a nemusí signalizovat nebezpečí zhoubného bujení v prostatě.

Pomůže operace či ozáření


Jestliže nádor zatím zasáhl pouze prostatu a neroste nikam dál, lze říci, že se ho podařilo objevit včas. Léčba pak obvykle vypadá tak, že se postižený orgán operačně vyjme.  Jindy může lékař raději zvolit ozařování – buď zevně za pomoci moderních přístrojů – lineárních urychlovačů, nebo za pomoci zavedení radioaktivních zrn přímo do prostaty.

Tato metoda se jmenuje brachyterapie. Jelikož prostatické nádory rostou hodně pomalu, volí někdy lékaři u starých mužů, pro něž by operace byla velkým rizikem, „vyčkávací strategii“, kdy nádor pouze pravidelně sledují. Když už nádor takzvaně lokálně pokročil - rozrůstá se mimo prostatu - musí po chirurgickém odstranění žlázy následovat další terapie, například ozáření, hormonální léčba či kombinace obojího.

Zamezení vlivu hormonů


Generalizovaný nádor, je takový, který vytvořil metastázy. Lze ho jen léčit, nikoliv vyléčit. K novinkám v terapii patří takzvaná chemická kastrace. Nádor prostaty totiž ke svému růstu potřebuje mužský pohlavní hormon testosteron, proto je třeba mu jejich přísun odepřít. Chemická kastrace to dokáže: pomocí pravidelných injekcí dostává pacient speciální látky – jmenují se LHRH analoga.

Ty způsobí, že varlata testosteron přestanou produkovat. Zamezit působení mužského hormonu je možné i skutečnou kastrací, tedy operačním odstraněním varlat, což je ale pro muže velmi frustrující. Další možností je užívání antiandrogenů v tabletách, které sice omezují působení mužského pohlavního hormonu testosteronu, ale mají jen omezený efekt.

V posledních měsících se objevila i řada dalších možností, jak pacienty s pokročilými nádory prostaty léčit. Jedná se o nové formy hormonální léčby, imunoterapii i o nové typy chemoterapie. Zvyšují naději mužů na prodloužené přežití, úplné vyléčení však zajistit nedokážou.

Autor: prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.
přednosta Urologické kliniky pražské FN Motol


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
před patnácti lety,nemusel jsem se s léčením opozdit a možná
bych se vyhnul náročné operaci,kterou jsem stejně před deseti lety musel prodělat.Pan profesor má plnou pravdu v tom,jaká je naše,údajně"chlapská"mentalita.Na jedné straně děláme ramena,co všechno vydržíme,na druhé obava,co kdyby se u nás našlo něco horšího.Svou operaci jsem postoupil,až když"to" už úplně nešlo,takže apel,abyste hnaly své chlapy k urologovi při počínajících potížích je oprávněný.
Obrázek uživatelky
profil
Udělá v rámci prevence u mladého muže lékař krevní test? Neudělá-stojí to,,zbytečné,, peníze. On nemá ani na nezbytnou péči. Prohmatá a dost. Co vy na to? Jak se bránit, když neplatí, co je psáno?Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Tatínek zemřel na nádor prostaty v 36 letech. Netvrďte nikomu, kdy se nejčastšji objevuje. Rakovina je tolik nevyzpytatelná i přes pokrok, který se udělal a dělá dál. Velká pochvala a úcta všem lékařům a vědcům. Jen, kdyby ti VIP co rozhodují o financích, měli aspoň trochu citu a neviděli za vším je byznys... Kdo nezažil, neuvěří = to znamená, že oni nepochopí. Také mají zajištěnou nejlepší péči, jen, když je ,,píchne,, Peníze ve zdravotnictví jsou důležitější, než komunikace s ,,mužskými,, dostali by třeba znalosti pro ně přijatelnějším způsobem, než od manželky. Od té toto nepřijmou už z principu-,,nejsou přece malí kluci,,SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles